6 ciekawostek o historii smartfonów i sieci komórkowych, których nie znałeś/aś

Smartfony i sieci komórkowe to nieodłączna część naszego życia, ale czy wiesz, jakie ciekawostki kryją się za ich historią? Oto 6 faktów, których być może nie znałeś/aś.

Pierwszy telefon komórkowy ważył 2,5 kg

Pierwszy telefon komórkowy, który pojawił się na rynku w 1983 roku, ważył aż 2,5 kg. Urządzenie nazywało się DynaTAC i kosztowało około 4 tysięcy dolarów. Zasięg pierwszych sieci komórkowych był bardzo ograniczony i działał tylko w dużych miastach.

Pierwszy smartfon został wynaleziony w 1992 roku

Pierwszy smartfon, nazywany Simon Personal Communicator, został wynaleziony w 1992 roku przez firmę IBM. Urządzenie miało ekran dotykowy, możliwość wysyłania i odbierania faksów oraz e-maili. Był to jednak bardzo drogi sprzęt, który kosztował aż 899 dolarów.

Pierwszy iPhone został zaprezentowany w 2007 roku

Pierwszy iPhone, który rewolucjonizował rynek smartfonów, został zaprezentowany w 2007 roku przez firmę Apple. Urządzenie oferowało wiele nowych funkcji, takich jak ekran dotykowy, możliwość przeglądania stron internetowych i odtwarzania muzyki.

Android został stworzony przez firmę Google

Android, system operacyjny, który obecnie jest używany na większości smartfonów, został stworzony przez firmę Google. System został wprowadzony na rynek w 2008 roku i jest używany na setkach różnych urządzeń.

Szybkość transmisji danych wzrosła o 40 000 razy

Od czasu wprowadzenia pierwszych sieci komórkowych w latach 80-tych, szybkość transmisji danych wzrosła o 40 000 razy. Obecnie, dzięki sieciom 5G, możemy przesyłać dane z prędkością kilku gigabitów na sekundę.

Pierwszy SMS został wysłany w 1992 roku

Pierwszy SMS, czyli krótkie wiadomości tekstowe, został wysłany w 1992 roku przez inżyniera Nila Papwortha. Wiadomość została wysłana z komputera na telefon komórkowy i zawierała tylko dwa słowa: „Merry Christmas”.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *